Elżbieta Kupczak – lektor i tłumacz

Nazywam się Elżbieta Kupczak i zajmuję się nauczaniem języka czeskiego oraz tłumaczeniami.

Jestem absolwentką filologii czeskiej (2015) i polskiej (2010) Uniwersytetu Jagiellońskiego, w trakcie studiów odbyłam też dwa stypendia semestralne w Czechach – na Uniwersytecie Karola w Pradze i na Uniwersytecie Palackiego w Ołomuńcu.

Tłumaczeniami pisemnymi i ustnymi zajmuję się od 2012 roku, kiedy rozpoczęłam pracę jako asystentka i tłumacz dyrektora czeskiej firmy finansowej. Później pracowałam m.in. w koncernie paliwowym jako specjalista ds. obsługi klienta biznesowego w języku czeskim oraz polskim oddziale czeskiego wydawnictwa językowego na stanowisku redaktora, a następnie nawiązałam współpracę z biurami tłumaczeń. Dzięki pracy na wielu stanowiskach mogłam opanować słownictwo z różnych dziedzin i praktycznie wykorzystać je w komunikacji biznesowej.

Aktualnie koncentruję się na nauczaniu i pracuję jako lektor języka czeskiego w krakowskiej szkole językowej Slavia oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim. Według mnie praca tłumacza i lektora wymagają innych umiejętności, ale obie pozwalają na nieustanne szlifowanie języka. Moja praca jest więc moim hobby, dlatego wykonuję ją ze szczególnym zamiłowaniem.